Göller yöresi içinde ve ilimiz Afyona 140 km. mesafede, Ankara – Denizli – İzmir devlet yolu ve D.D. Yolu üzerindedir. Her iki ulaşım yolu da Dazkırı ilçe merkezimizden geçer. İlçe 29 – 31 enlem daireleri ile 37 – 38 boylamları arasındadır ve rakımı 832 dir. İlçe güneyden Söğüt Dağları, kuzeyden Maymun Dağı ve Bozdağlarla çevrilidir. İlçe arazisi doğudan batıya uzanan genişçe bir vadidir, bu vadi içerisinde küçük yayla ve boz tepeler bulunmaktadır. Verimli kısım Dazkırı ve Evciler ovalarıdır. Acıgöl’de bu bölgededir ve gölün bir kısmı Denizli’nin Çardak ilçesi arazisindedir. İlçe arazisi Trahit, Kalker ve bir kısım granitten ve bunların tabii tesirlerle ufalanmalarından meydana gelen kitlelerden oluşmuştur. Acıgöl’ün tuzu İstanbul ve İzmir’e gönderilerek boya sanayiinde ve zırnık yapımında kullanılmaktadır. Çamurlu kısımları ise Siyatik ve Romatizma hastalığına iyi gelmekte burada çamur banyosu yapan hastalar şifa bulmaktadırlar. Fakat burada modern tesis yoktur.
Başlıca ürünü kuru ziraattır. Buğday, arpa, çavdar, yulaf, mercimek gibi kuru ziraat yanında sanayi bitkisi olarak haşhaş, pancar, ayçiçeği gibi bitkilerde çok verimli olduğundan müsaade edildiği miktarda ekilmektedir. Bilhassa afyon ekimi her çiftçi tarafından yapılır. Haşhaş ve afyon sakızından faydalanılır. Pancar ekiminde verimli ise de tahdide tabidir. Bilhassa Bozan, Yüregil, Akkeçili, Dazkırı arazilerinde bol miktarda pancar ekilir. Evciler ve Dazkırı ovaları iyi yağış alınan senelerde buğday ambarı olurlar.

1-1 Konumu: Dazkırı güneyden Acıgöl ve Denizli ili Çardak ilçesi, kuzeyden Denizli ili Çivril ilçesi, kuzeydoğudan Evciler, doğudan Başmakçı ilçeleriyle çevrilidir. Dazkırı Ege ve Akdeniz bölgelerini birbirine bağlayan geçit durumundadır. Afyon – Denizli kara yolu üzerindedir. 
1-2 Doğal Durumu: İlçemizin batısında Maymun Dağları, güneyinde Acıgöl vardır. Önemli bir akarsuyu yoktur. Kuzeydoğudan çıkıp ilçeden geçerek Acıgöl’e dökülen çay vardır. Genellikle yazın suyu çekilmektedir. Acıgöl’ün suyu acıdır. İçinde canlı yaşamaz. Etrafındaki kurulu tesisler vasıtasıyla buradan Sodyum Sülfat üretimi yapılır. Deniz seviyesinden yaklaşık 800 m. rakımı vardır. Dazkırı ovası başlıca ovasıdır. Arazinin % 65’i düz ovalıktır.%35’i de engebeli dalgalıdır. Bölgemizde orman önemli bir yer işgal etmektedir. Bazı yüksek tepeler step özelliğindedir.
1-3 İklimi: İlçemiz Ege bölgesinde yer almasına rağmen daha çok İç Ege ve Akdeniz bölgesi iklimleri arasında geçit iklimine sahiptir. Yıllık yağış miktarı çok fazla değildir. Kışları soğuk, yazları sıcak ve az yağışlıdır
1-4 Nüfusu: 2019 yılı itibariyle ilçemizin toplam nüfusu (ilçe merkezi ve 15 köy 1 kasaba dahil) 11,204′ dür. Nüfusun % 60′ ı tarımla uğraşmaktadır.
1-5 Yerleşim ve İdari Durum: Dazkırı’nın alanı 33.800 hektardır. İlçe merkeziyle birlikte 15 köy ve 1 kasabadan oluşmaktadır.

          Dazkırı Meslek Yüksekokulu, 17.09.1998 tarihinde Yükseköğretim Kurulu Genel Kurul toplantısında açılmasına karar verilmiş olup,2001 – 2002 Eğitim – Öğretim yılında ilk kez Süleyman Demirel Üniversitesi bünyesinde Ek Kontenjanla faaliyete geçmiştir.Afyon Kocatepe Üniversitesi ve Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörlükleri arasında yapılan protokol sonucunda, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 05.05.2008 tarihli yazısıyla Afyon Kocatepe Üniversitesi’ne bağlanmıştır.

          Yüksekokulumuza İnşaat Bölümü Beton Teknolojisi programı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 08.08.2011 tarih ve 033395 sayılı yazısıyla açılmasına onay verilmiştir. İnşaat Bölümü Beton Teknolojisi programı Yapı Denetimi programına dönüştürülmüş ve 2015 – 2016 öğretim yılında bu programa  öğrenci alınmıştır.

Yüksekokulumuza Maliye programı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 07.07.2017 tarih ve 24663 sayılı yazısıyla açılması uygun görülmüştür.

Yüksekokulumuza Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği programı Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı’nın 02.03.2018 tarih ve 17564 sayılı yazısıyla açılması uygun görülmüştür.

Yüksekokulumuzda Elektrik programı (Normal Öğretim), Yapı Denetimi (Normal Öğretim) programları mevcuttur Hukuk Büro Yönetimi ve Sekreterliği programına 2020 – 2021 Eğitim – Öğretim yılında öğrenci alımı yapılacaktır. 2020 yılı itibariyle öğrenci sayımız 120’dir.

       Yüksekokulumuz 4323 m² lik kapalı alana sahiptir. Bodrum + Zemin + 3 Kat’tan oluşmaktadır.

Bina Derslik ve Yapılaşma Durumu

        2019 – 2020 Eğitim – Öğretim yılında,  1 (Bir)  Bilgisayar,  1 (Bir)  Elektrik Laboratuvarı,  1  (Bir) Resim Atölyesi, 1 (Bir) Yapı Laboratuvarı, 1 (Bir) Kütüphane, 1 (Bir) Konferans Salonu, 1 (Bir) Yemekhane, 1 (Bir) Öğrenci Kantini, Öğrenci için dinlenme ve sosyal alan 3 (Üç), 12 (On iki) Akademik Personel odaları,7 (Yedi) İdari Personel odaları, 9 (dokuz) derslik (Her bir derslik 60 öğrenci kapasitelidir), 2 (iki) Jeneratör ve Su deposunun  bulunduğu üç katlı binada hizmet verilmektedir. 

Elektrik Laboratuarında aşağıdaki uygulamalar yapılabilmektedir.

 1-Devre Analizi Deneyleri

2-Elektrik Tesisat Tekniği Deney ve Uygulamaları

3-Otomatik Kumanda Deney ve Uygulamaları

4-Elektrik Makineleri,Sayısal Elektronik ve Uygulamaları yapılabilmektedir.

Altyapı Tesisleri / Hizmetleri

     Yüksekokulumuzun   altyapı   hizmetleri  okulumuz  personeli,  ilçe  Belediye  personeli, Özel Güvenlik ve Temizlik şirketi tarafından verilmektedir.

     1545açık alanlara sahip tesislerimiz bulunmaktadır

13 Kasım 2015, Cuma 902 kez görüntülendi